Kraje Polecam ZEA

Burj Khalifa w Dubaju – jak patrzeć na wszystko z góry

By

Czy warto robić to co wszyscy?

Wjechanie bajecznie szybką windą na najwyższe piętro Burj Khalifa w Dubaju to oczywiste must-see jeśli przyjechałeś do tego miasta. I ja się z tym zdaniem w stu procentach muszę zgodzić, ponieważ spora część turystycznej strony Dubaju oparta jest właśnie o ten fakt, że to tam znajduje się ten super wysoki budynek. Dla mnie ta atrakcja była podwójnie istotna po odpuszczeniu sobie wjazdu na Top of The Rock w Nowym Jorku. Z drugiej strony dziwna sytuacja nastąpiłaby, gdyby ktoś zapytał mnie czy będąc w Dubaju udało mi się otrzeć o ten najwyższy budynek na świecie a ja bym odpowiedział tylko, że ‘no coś tam było ale tylko pooglądałem z daleka’.

Samo wejście do budynku odbywa się w sposób niezauważalny ponieważ jest on połączony korytarzem z Dubai Mall, którym to właśnie doszedłem do bramek wejściowych. Oczywiście nie obawiajmy się długiego monotonnego spacerowania, ponieważ również i to zostało tam rozpracowane. Wszelakie długie korytarze pokryte są ruchomymi kładkami dla osób poruszających się pieszo. Coś jak ruchome schody tylko, że na płaskim terenie.

Burj Khalifa w Dubaju czyli najwyższy budynek na świecie
Burj Khalifa w Dubaju

Zderzenie się z ogromnym tłumem w postaci masy ludzi dobijających się do wejścia oznaczało, że jestem na miejscu. Nie wiem jak wygląda kupowanie biletów na miejscu, bo sam zrobiłem to przez internet (polecam) więc w sumie to udało mi się ominąć większość tego dzikiego tłumu.

Pani przy desku, kiedy zobaczyła mój paszport to stwierdziła, że jest to najtrudniejsze do wypowiedzenia imię i nazwisko z jakim udało jej się spotkać. Zawołała nawet swoich dwóch współpracowników, żeby przeczytali i spróbowali. No cóż… Po kilku uśmiechach mogłem przejść dalej. Witamy w Burj Khalifa w Dubaju…

Zaraz po przejściu zostaliśmy złapani za rękę, przystawieni do ściany z green screenem i ktoś błysnął nam fleszem z aparatu w twarz. Jak się później okazało mina na zdjęciu świetnie odzwierciedlała moje zaskoczenie. Nie wiem jaki jest sens kupowania sobie zdjęcia zrobionego na green screenie, kiedy dosłownie za 10min będziemy mieli możliwość wjechania na górę aby strzelić fotki z prawdziwym widokiem.

W dalszych etapach po prostu podążamy za strzałkami w kierunku super szybkich wind, zmierzających ku upragnionemu widoczkowi z Dubajskich pocztówek. W każdym etapie spacerowania po budynku byliśmy atakowani różnego rodzaju wizualizacjami czy plakatami opisującymi proces budowy budynku. Fajna sprawa tylko, że po pewnym czasie ja już po prostu chciałem być na górze.

Pokaz tańczących fontann przy Burj Khalifa w Dubaju
Tańczące Fontanny w Dubaju

Burj Khalifa w Dubaju – jak wyglądała sytuacja na górze?

Największym pozytywnym zaskoczeniem dla mnie było to, że czas przebywania na najwyższych dwóch piętrach jest nielimitowany. Oznacza to, że kiedy już wjechałem na szczyt to mogłem siedzieć tam ile chcę i zrobić tyle zdjęć na ile mam ochotę. Oczywiście wziąłem sobie do serca tę drugą rzecz. Od razu po wejściu na taras widokowy, byłem trochę zdziwiony, że jest tam aż tyle ludzi, bo praktycznie przy każdym oknie ktoś stał. O podziwianiu widoku w samotności to można od razu zapomnieć. Jednakże następowała ciągła rotacja ludzi więc każdy ma okazję obejrzeć sobie wszystko z każdej możliwej strony.

Od razu muszę pochwalić projektantów tego tarasu widokowego za spryt, którym się wykazali. Jak sprawili aby ludzie nie przebywali zbyt długo, blokując dostęp dla tych, którzy dopiero wjechali? Taras ma odkryty dach i pozbawiony jest klimatyzacji, więc każdy prędzej czy poźniej będzie zmęczony tym upałem panującym na dworze. Jeśli ktoś nie wie co mam na myśli to polecam post opisujący jak gorąco jest w Dubaju.

Ile czasu trzeba poświęcić na całą atrakcję?

W tym momencie trzeba wziąć pod uwagę osobiste preferencje. Znajduje się tym masa sklepików z pamiątkami, koszulkami czy zdjęciami do kupienia. Nie oglądałem każdej bzdury więc mi udało się zjechać na dół po około 90 minutach od wejścia. Jeżeli ktoś ma zamiar zostać dłużej i wypić kawkę za cenę tak wysoką jak Burj Khalifa to oczywiście przesiedzi tam dłużej.

jakpoleciec.pl - facebook

Inne posty